W dniach 5-8 czerwca spotkaliśmy się w gronie PTRM, aby kolejny raz doskonalić swój warsztat zawodowy, poszerzać wiedzę teoretyczną, a przy okazji spędzić kilka dni na łonie pięknej mazurskiej natury.
Pierwsze dwa dni poświęciliśmy na uporządkowanie wiedzy z zakresu podstaw statystyki. Kolega Mietek Anioł z wrodzoną anielską cierpliwością wykładał zasady oceny jakości baz danych, poprawności prowadzonych obliczeń oraz analizy wyników. Omówiliśmy kilka parametrów statystycznych, których właściwa interpretacja pozwala na przeprowadzenie prawidłowej analizy rynku i pozwala na wyciągnięcie ciekawych wniosków. Nie zabrakło również czasu na konsultacje nad problemami napotykanymi podczas codziennej pracy rzeczoznawcy i udzielanie sobie porad i wskazówek jak owe problemy rozwiązywać. Po raz kolejny utwierdziliśmy się w przekonaniu, że wymiana poglądów i dzielenie się własnymi doświadczeniami jest skutecznym sposobem na podnoszenie swoich kwalifikacji.
Zawsze uśmiechnięty Zbyszek Szwaja przedstawił nam swój pomysł na wykorzystanie regresji nieliniowej do aktualizacji cen w czasie. Możliwości jakie daje XLStat pozwalają na uporanie się z problemem nieliniowego trendu czasowego, w tym przeliczanie cen na dowolnie wybraną datę. Nowopoznane narzędzie wydaje się być szczególnie przydatne w przypadku tych wycen, gdzie konieczne jest szacowanie wartości na kilka różnych dat. Zbyszek pokazał nam też jak to samo zrobić przy użyciu tylko "gołego" Excela (jest to niestety nieco bardziej pracochłonne).
Spotkanie na Mazurach dało nam kolejną możliwość spotkania się również w celach towarzyskich. Wiele radochy mieliśmy z korzystania z hotelowego jacuzzi, basenu i sauny. Wieść gminna głosi, że widziano niektórych Członków również w basenie z kolorowymi piłeczkami.
Drugą część szkolenia poświęciliśmy na poznawanie nowych narzędzi przydatnych do wizualizacji danych wykorzystywanych w wycenie. Jak było zapowiedziane na ostatnim szkoleniu w Oświęcimiu, przystąpiliśmy do dalszego zgłębiania tajemnic obsługi programu ?Qantum GIS" zwanym również ?QGIS". Tym razem prowadzącym szkolenie był wysokiej klasy specjalista, używający od wielu lat programu QGIS w codziennej pracy. Jak na profesjonalistę przystało, zajęcia rozpoczęły się od przypomnienia czym jest GIS (jako system informacji geograficznej), w jakim celu powstał, co wchodzi jego skład oraz jakiego rodzaju dane są w nim gromadzone. Omówiliśmy również różnego rodzaju układy współrzędnych wykorzystywanych przez program QGIS ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Polski.
Po takim wprowadzeniu przystąpiliśmy do ćwiczeń praktycznych. Jednym z pierwszych ćwiczeń było określenie rodzaju danych zawartych w systemie GIS, które mogą być wykorzystane w codziennej pracy przez rzeczoznawców majątkowych.
Pierwszym krokiem jaki zrobiliśmy była szczegółowa analiza danych z różnego rodzaju danymi GIS. Jak się okazało niezbędne do tego celu jest stosowanie prostych (niekiedy też i skomplikowanych) reguł wyboru. Reguły te umożliwiają szybkie i bezbłędne wyszukiwanie potrzebnych informacji. Jednak nie jest to takie proste dla ?nowicjuszy", ponieważ program zawiera bardzo dużo znaczników i operatorów, które należy odpowiednio zaznaczyć. Każdy pomyłka powoduje, że nie otrzymamy takich danych jakich poszukiwaliśmy. Zatem i w tym programie najważniejsza jest znana nam zasada ?szczególnej staranności". W początkowej fazie nauki mieliśmy duże problemy z odnalezieniem wszystkich niezbędnych znaczników, ale pod czujnym okiem prowadzącego wszyscy przebrnęli przez to ćwiczenie z powodzeniem.
Kolejnym etapem szkolenia było automatyczne geokodowanie danych zawartych w plikach Excel-owych. Również i w tym przypadku na początku nie obyło się problemów, jednak pomoc ze strony prowadzącego pozwoliła nam opanować i to zagadnienie. Po opanowaniu geokodowania przystąpiliśmy do próby umieszczenia tak zakodowanych transakcji na mapie wraz z ich opisem. Tym razem proces przebiegł bardzo sprawnie i zadowoleni w tym dniu zakończyliśmy szkolenie.
Ostatni dzień szkolenia, godzina 8:30. Pogoda za oknem wspaniała, słońce świeci prosto w okno, za oknem lasy i jeziora a my rozpoczynamy szkolenie.
Tym razem bez wstępów przystąpiliśmy do działania. Na podstawie danych z Excel-a (geokodowane dane pozyskane poprzedniego dnia) i poznanych reguł programu QGIS przystąpiliśmy do tworzenia różnego rodzaju map. Na pierwszy ogień poszły mapy ?ciepła" z którymi mieliśmy okazję zapoznać się w Oświęcimiu na szkoleniu. Tak więc wszystko poszło szybko i sprawnie. Kolejnym etapem było tworzenie różnego rodzaju ?linii cenności nieruchomości" i ?map wartości". Główną uwagę skupiliśmy na tworzeniu ?linii cenności nieruchomości" oraz sposobów jej zobrazowania na przykładowych mapach. Każdy mógł dopasować wygląd do swojego gustu.
Następnie przeszliśmy do ostatniego etapu szkolenia, a mianowicie do tworzenia profesjonalnych map, które będą nadawały się do wykorzystania w naszej codziennej pracy. Również i w tym przypadku okazało się, że program ma bardzo szerokie możliwości. Ich zastosowanie umożliwia tworzenie map według własnych indywidualnych zapotrzebowań i gustów.
Na tym szkolenie w Zalesiu zakończyliśmy. Jednak zdajemy sobie sprawę, że poznane dotychczas możliwości programu QGIS są tylko niewielką jego częścią. Zatem planujemy ciąg dalszy zdobywania wiedzy z zakresu obsługi programu QGIS.
relację przygotowali: Magdalena Opala i Piotr Mikulski
Galeria
https://www.ptrm.pl/aktualnosci/szkolenia/szkolenie-wewnetrzne-ptrm#sigProId182986a6dd